A weboldal 320px-es felbontás alá nincsen optimalizálva.

Kérjük tekintse meg nagyobb felbontású eszközről oldalunkat!
Menü

Bor és ecet? Borecet!

A Tokaji Borecet Manufaktúra

2011-06-01 | Vizi Csenge


A Tokaji borvidéken, Bodrogkeresztúron él egy család. Formanekék nem kisebb vállalkozásba kezdtek, minthogy manufakturális keretek között borecetet, és egyéb ecetes terméket készítenek. Az ötlet az édesapától származik, aki külföldi útjai során fedezte fel, hogy a nyugati országokban természetesen fellelhető a borecet, ráadásul igen jó minőségben.


A történet

Úgy döntött hát, hogy Magyarországon is bevezeti azt, amit más helyeken látott: különleges minőségű borecetek készítésébe fogott lányával együtt manufakturális keretek között. Ennek helyszíne pedig az amúgy kitűnő borokat adó Tokaji borvidéken található Bodrogkeresztúr lett. "Itt található a házunk, ennek környezetében alakítottuk ki a manufaktúránkat és bemutatótermünket, amelyben kóstolókat szervezünk, és az általunk készített illetve forgalmazott tételek meg is vásárolhatók." – meséli Formanek Csenge, aki a munkálatok oroszlán részét végzi.

A tanácsadó és ügyvezető apuka egyébként mással foglalkozik, de természetesen ő is kiveszi a munkából részét, továbbá még egy élelmiszermérnököt és egy gazdasági szakembert foglalkoztatnak a cégnél. Az indulásban Andreas Fischerauer segítette a családot, akinek eceteit forgalmazzák is Formanekék. Az irányban is ezen osztrák szakember felé vették az útjukat a Borecet Kft-nél, illetve a modenai technológia és baktériumtörzs jelenti a másik iskolát a családnak.

Arra a kérdésre, hogy honnan jöttek egyáltalán a bor- és egyéb ecetek, illetve termékek, Csenge kifejtette, hogy a családjuk nagyfokú gasztronómiai érdeklődéssel rendelkezik, és a hely, a Tokaji borvidék is adta, hogy ennek a szegmensén haladjanak. "Nagyon sok borászat található a környékünkön, ezért evidens volt, hogy mi ne errefelé haladjunk, de mégis a kötődésünk a borhoz nem hagyott nyugodni, így kezdtük el feltérképezni a borecet készítésének mechanikáját."

A borecet alapanyagát, a bort főleg a Tokaj Nobilis nedűi szolgáltatják. "Manufaktúránk még igen fiatal, hiszen első tételeink egy éve kerültek hordóba, a cég maga tavaly november környékén indult, létrejöttét nagy mértékben segítették az uniós pályázatok, amelyben dr. Fábián Brigittának volt oroszlán része." Itt rögtön adódott is a kérdés, vajon hogyan készül a borecet?

Borból ecet

A borecet alapja tehát a minőségi tokaji bor, amely egy fermentoros tartályban, magyar, osztrák illetve modenai baktérium kultúra által erjed ki. A folyamat gyorsítását oxigén dúsítással oldják meg. Hazánktól nyugatra igen elterjedt a borecetgyártás, mind üzemi, mind manufakturális keretek között. A palackozás kis tartályból történik, pont annyi, amennyit lepalackozni szeretnének.

A borecetet háromféle palackba töltik: kóstoló üvegekben, amelyek 50 milliliteresek, az impozáns, egymásba helyezhető 250 ml-es üvegekbe, illetve létezik egy Tokaji furmint borecet és Stájer tökmagolaj duó, amelye szintén egy egymásba illeszthető üvegkompozíció foglal magába. Bár a második készítmény nem teljesen a család terméke, de mint forgalmazók úgy gondolták, ezt a két tételt azért is érdemes együttesen is ajánlani, mert kitűnően mennek egymáshoz salátákban és egyéb ételekben.

A borecet felhasználása

"Kevesen vannak, akik tudják, pontosan mire is használható a borecet." – meséli Csenge. "Ezzel például teljesen felváltható a hagyományos ecet. Olyan borfajtákból készült, hogy aztán többféle alapanyaghoz, ételhez használható legyen. Van furmintból, muskotályból és aszúból alkotott ecetünk. A legújabb az aszúból fermentált tétel, amely mézes-vaníliás jelleget kapott, az aszúra jellemző gyümölcsösséget egy kis citrussal, őszibarackkal prezentálja."

A három alaptermék mellé olyan különleges, fűszeres borecetek csatlakoznak, amelyek karakteres íze már így, magában is tökéletes ételek ízesítésére. Ezek úgy készülnek, hogy a furmint ecet alapba beleáztatják a friss zöldfűszert, a kakukkfüvet, a tárkonyt vagy épp a bazsalikomot. "E három közül a tárkonnyal óvatosan kell bánnunk, mert igen erőteljes ízvilággal rendelkezik, míg a kakukkfű már csak közepesnek mondható, de íze még erős, a bazsalikomos pedig egy kellemes, üde ízvilágot mutat."

Miután az áztatás megtörtént, leszűrik az ecetet, és az eddigiektől eltérő, de szintén egyedi és impozáns palackba töltik. Természetesen ezekből is készülnek kóstolóra szánt, 50 ml-es kiszerelések.

- folytatjuk -

Ha értesülni szeretne a magyar és nemzetközi borvilág híreiről, jelentkezzen Primőr hírlevelünkre!

 

 



Minitanfolyam

Hírlevél

Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!