A weboldal 320px-es felbontás alá nincsen optimalizálva.

Kérjük tekintse meg nagyobb felbontású eszközről oldalunkat!
Menü

Megújul a Pannon Bormustra

A nemzetközi zsűri és a visszakóstolás a kulcs

2011-03-28 | Tóth Adrienn


Megújul a Pannon Bormustra

Idén tizenkettedik alkalommal kerül megrendezésre a Pannon Bormíves Céh által 1999-ben életre hívott Pannon Bormustra, amely a kezdetektől nemcsak hazai, hanem Kárpát-medencei és Magyarországon forgalmazott borokat felvonultatva keresi a csúcsborokat. A 2011-es verseny azonban több szempontból is különbözni fog a korábbiaktól, köszönhetően annak, hogy a céh átadta annak lebonyolítást a Sziget Szervezőirodának. Nemes Richárdot, aki a verseny szakmai hátterét biztosítja, arról kérdeztük, mik azok a főbb vonalak, amelyek mentén megújul a hagyományoknak megfelelően ez alkalommal is a Pannonhalmi Főapátságban megrendezésre kerülő Pannon Bormustra.


A Pannon Bormíves Céh tavaly úgy döntött, hogy a 12 éve működő Pannon Bormustrát szeretnék az eddigieknél is sikeresebbé tenni. Ennek érdekében ők három fronton gondolkoztak erősítésben: a borversenyhez kapcsolódó eseményeket akarták bővíteni, erősebb sajtóvisszhangot szerettek volna elérni, és szakmai szempontból is új elemekkel akarták gazdagítani a borversenyt.

Rendezvényszervezői tapasztalataik és PR kapcsolataik miatt választották a Sziget Szervezőirodát a borverseny lebonyolítására, nekik viszont szükségük volt szakismerettel rendelkező segítségre, ezért kérték fel tanácsadó cégemet, az In Vino Consultingot az olyan feladatok lebonyolítására, mint például a zsűri összeállítása, a szakmai koncepció kialakítása és a rendezvény kelléktárának színesítése.

Mik a legfontosabb változások, amelyekkel a nevezőknek illik tisztában lenni?

A Pannon Bormustra alapvető koncepciója a kezdetektől az volt, hogy a legnagyobb presztízsű, magyar borokat értékelő seregszemlévé váljon és ma is ez maradt. A célt mi most olyan módon látjuk megvalósíthatónak, ha nem a klasszikus OIV standardok felé mozdulunk, hanem inkább egy testreszabottabb borversenyt alakítunk ki. ahol az uniformizálás helyett hagyjuk érvényesülni az egyéniséget, különösen igaz ez a benevezett borokra, de a zsűritagokra is. Ezt szolgálja például, hogy nem kértünk fel egy nagyobb létszámú zsűrit, számunkra az volt a fontos, hogy ha kevesebben is ítélik meg majd ily módon a borokat, azok olyan emberek legyenek, akik meghatározó, véleményformáló személyiségek a nemzetközi borvilágban. Másrészt, többről van szó, mint egy borversenyről. Például a versenyt követően a külföldi szakembereket több borvidékre is elkísérjük majd.

Ezek nem kis elvárások. Mégis kikből áll össze az ítészek köre?

Mielőtt rátérnénk a zömében nemzetközi zsűritagokra, illene bemutatnunk a két hazai szakembert, aki részt vesz majd a munkában. Mészáros Gabriellát és Kató Andrást boros körökben úgy gondolom, mindenki ismeri, míg Gabriella az első hazai borakadémikusként, a Borkalauz szerzőjeként és meghatározó szakoktatóként ismert, addig András kapcsán valószínűleg már sokan tudják, hogy a gyakorlott szakember és jelenleg a Master of Wine intézet hallgatója. Úgy gondolom, felkérésük nem igényel ennél több indoklást, egyébként a magyar zsűritagok feladata lesz a 2 zsűri panel moderálása és segítése is..

Térjünk is át külföldi vendégeinkre. Caroline Gilby MW a Közép-európai országok nemzetközileg elismert borszakértője, aki gyakran publikál befolyásos szaklapokban a magyar borokról. Matt Kramer az amerikai piacra valószínűleg legnagyobb hatást gyakorló bormagazin, a Wine Spectator állandó szerzője.

A svéd Andreas Larsson nyerte meg 2007-ben a Sommelier Világbajnokságot. Isabelle Legeron MW francia származása ellenére ma Londonban él, itthon leginkább a Travel Channel "Journey into Wine" című műsor hazai epizódjai néven vált ismertté. John Szabó MS Kanada egyetlen Master Sommelier-je, akinek Egerben van egy kisebb szőlőbirtoka. Ronn Wiegand volt az első a világon, aki mindkét címet, MW-t és MS-t is megszerezte, jelenleg Tokajban él feleségével, Prácser Hajnalkával.

Fontos megjegyezni, hogy a nemzetközi zsűritagok szinte kivétel nélkül ismerik a hazai fajtákat, a jelentős borvidékeket és bor stílusokat, hiszen sokszor jártak már Magyarországon. Tehát a verseny semmiképpen sem az ismerkedésről fog szólni.

A bírálat menetében is vezettek be újdonságokat?

Tulajdonképpen nem az értékelés menetét érinti, a végső eredményt mégis alapvetően befolyásolja az a tény, hogy a zsűri bírálata után és a hivatalos eredményhirdetés előtt még egyszer lekóstoljuk a nyertes borokat. Ehhez a feladathoz hazai szakembereket kértünk fel.

A hitelesség biztosítása a célunk azzal, hogy a díjat nyert borokból felvásárolunk egy-egy palackot, és azt összekóstoljuk a pincészet által beküldött mintával. Bár ez a gyakorlat itthon nem elterjedt, szerintem bárki számára logikus, milyen mértékben növelheti azt a valós garanciát, amelyet a Bormustra eredményei jelentenek a fogyasztóknak. Az elmúlt évekhez képest további újdonság a "Legjobb vétel" és a "Legjobb Kárpát-medencei szőlőfajtából készült fehérbor" kategóriájának bevezetése is.

Azt hallani, nem a mennyiség tekintetében szeretnétek vezető szerepre törni. Miben nyilvánul ez meg?

Például abban, hogy a nevezések számát limitáljuk. Összesen maximum 320 mintát lehet majd benevezni a versenyre, ebből 270 a csúcsbor kategóriában, 50 pedig a "Legjobb vétel" csoportjában indítható. A 320 nevezésre 55 díj jut majd, ami azt jelenti, hogy elmaradunk a nemzetközi borversenyek 30%-os díjküszöbétől, hiszen a nevezett borok számához képest, 20% alatt marad a valamilyen kategóriában kiemeltek aránya. Mindez tovább emeli a díjak értékét.

A Sziget idén nem csak ezen a téren újított, hiszen átvette a Budai Gourmet szervezését is. Fog valamiképpen összekapcsolódni ez a két rendezvény?


Úgy gondoltuk, a helyzet logikusan adja, hogy az ünnepélyes díjátadó legjobb helyszíne és időpontja akkor és ott legyen, ahol egyébként is jelentős szakmai tábor gyűlik össze. A Budai Gourmet szakmai nyitónapján, 2011. június 2-án, a Millenáris Parkban jelentjük be hivatalosan is a Pannon Bormustra győzteseinek sorát. A következő három napon pedig szeretnénk lehetőséget kínálni a nagyközönségnek is, hogy megkóstolja a díjazott tételeket egy erre a célra elkülönített kóstolózónában.

 

 



Minitanfolyam

Hírlevél

Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!