A weboldal 320px-es felbontás alá nincsen optimalizálva.

Kérjük tekintse meg nagyobb felbontású eszközről oldalunkat!
Menü

Az elnökségi borbárok

A borfogyasztó nagyközönségnek szólnak

2011-02-01 | Tóth Adrienn


Múlt év novemberében hozták nyilvánosságra az Európai Uniós elnökségünk idejére összeállított magyar borszelekciót. 2011-ben ezek a borok kerülnek majd a diplomaták asztalára a hazai rendezvényeken. Gál Helga, a soros elnökség magyar sommelier-je fontosnak tartotta, hogy ezeket a borokat ne csak néhány kiválasztott, hanem minél több borbarát is kóstolhassa, ezért hozta létre az elnökségi referencia borbárok intézményét. Mielőtt ezek mibenlétére tértünk volna ki, arról kérdeztük Helgát, hogy mit is kell pontosan tennie, mint összmagyar sommelier?


Amikor az elnökség ideje alatt megbízást kaptam a munkára, egyszerűen arra kértek, gondoskodjak róla, hogy a magyar elnökség ideje alatt a figyelem középpontjába kerüljenek a magyar borok. A megvalósítás pontos menetét azonban már rám bízták.

Fel lehet vázolni nagy vonalakban, hogyan zajlik a megvalósítás?

Az egyik legfontosabb feladatom az elnökségi borkollekció összeállításának koordinálása volt. Időm nagy részét azonban a különböző rendezvényeken történő borszakértői munka tölti ki, ezeken a díszvacsorákon vagy állófogadásokon egyrészről be kell mutatnom a borokat és persze a borvidékeket angolul, valamint a vendégek között elvegyülve válaszolok a borokat érintő kérdésekre. Sokszor meg is lepődök, hogy a diplomaták milyen érdeklődőek, és mennyit tudnak a magyar borokról.

Ezek mellett azonban egyéb programjaink is vannak, ilyenek például az elnökségi referencia borbárok, a pálinka szelekció, amely bár annyira nem lesz kiterjedt, mint a boros, de mégis méltó módon reprezentálja ezt a tradicionális hazai italt.

Lehet ezeket az elnökségi programokat valamilyen módon kategorizálni?

Az egyes rendezvényeket a hazai borrégiók látják majd vendégül. Azért döntöttünk ezek mellett a borvidékek helyett, mert egyrészt jobban kommunikálhatóak, másrészt a gasztronómiai párosítás szempontjából is sokszínűbb kínálattal bírnak, lehetővé teszik, hogy egy díszvacsora minden fogásához illő bor kerüljön az asztalra, az aperitifként szolgáló pezsgőtől, a desszert mellé töltött édes borkülönlegességekig.

Létezik azonban egy másféle csoportosítás is, amely mentén három kategóriához rendelhetjük az egyes programokat. A legmagasabb presztízsűek a miniszteri szintű rendezvények lesznek, a piramis középső részén helyezkednek el az államtitkári szintű estek, amelyeknek száma már jóval magasabb az előzőnél, végül következnek a legnagyobb vendégszámot megmozgató állófogadások.

Ugyanazok a borok kerülnek minden alkalommal a poharakba?

Nem, a három rendezvénytípusnak megfelelően három borcsoporttal foglalkozunk: az állófogadásokon az általunk alapboroknak nevezett tételekkel kínáljuk a vendégeket, ezek jelentik az A-kategóriát. Az államtitkári szintű eseményeken, amelyek többségükben már ültetett vacsorák, a B-kategória következik, ezektől a boroktól már azt várjuk, hogy magasabb minőségűek legyenek, és hogy megjelenítsenek egy termőhelyi karaktert.

Borkínálati szegmensünk tetejét természetesen a C-kategória jelenti, ezek a miniszteri díszvacsorákon kerülnek felszolgálásra. A hazai borászati szervekkel egyeztetve arra a megállapodásra jutottunk, hogy ide kizárólag az Év Bortermelője vagy az Év Pincészete díjjal kitüntetett borászatok kerülhetnek be. Azon borvidékek esetében, amelyeknél egyáltalán nincs ilyen címmel kitüntetett pincészet, a Vindependent tett javaslatot, így került be például a Mátráról Szőke Mátyás.

Hogyan zajlott a borok kiválasztása?

Három nap alatt kóstoltuk le azt a 180-200 bormintát, amit a pincészetek beneveztek az elnökségi borok pályázatára. Mészáros Gabriella vezetésével zajlott a kóstoló, és a zsűri tagjait igyekeztünk olyan szakemberekből, például nemzetközi borakadémikusokból összeválogatni, hogy lehetőleg a minimumra csökkentsük a szubjektivitást.

Kanyarodjunk akkor most át a tulajdonképpeni fő témánkra, az elnökségi referencia borbárokra. Kinek az ötlete volt ez?

A borbárok életre hívása nekem jutott eszembe. Létrehozásukkal kettős célom volt, egyrészt, hogy a C-kategóriás csúcsborokat azok a borkedvelők is megkóstolhassák pohárra, akik egy étteremben nem tudnának ezekből egy egész palackot megvásárolni. A másik jelentősége ezeknek a létesítményeknek az, hogy az elnökség idején idelátogató 5-600 diplomatának tudunk olyan megbízható borbárokat ajánlani, ahol biztos, hogy egy hazánkat méltó módon reprezentáló borkínálattal találkoznak. A borbárok jelölésére egyébként az adott kerület önkormányzatait, ill. polgármestereit kértük fel, és az ő ajánlásukból választottuk ki ezt a hármat.

Milyen követelményeket támasztottak a feladatra pályázó borbárokkal szemben?

Egyik oldalról a hely adottságait vizsgáltuk, a központi elhelyezkedés és a jó megközelíthetőség mellett fontos volt, hogy 100-200 méteres közelségben parkoló is rendelkezésre álljon.



A külső adottságok mellett persze szakmai szempontokat is figyelembe vettünk, így fontos volt, hogy többféle fehér- és vörösboros pohár álljon a vendégek rendelkezésére az egyes bortípusok egyedi igényeinek kielégítése érdekében. Elvártuk, hogy dekantálóval is rendelkezzen az üzlet, amelyet természetesen a felkészített személyzet használni is tudjon.

A külföldi vendégekre való tekintettel pedig feltételként szabtuk meg az idegennyelvtudást, ugyanis a diplomaták miatt fontos, hogy a sommelier, felszolgáló angolul be tudja mutatni a bort, és tudjon pár szót mondani a borvidékről is.

A végére hagytam az egyik legfontosabb kikötést, amely tulajdonképpen logikusan következik magából, az alapkoncepcióból. Arra kértük a borbárokat, hogy az elnökségi borválogatás C-kategóriájának borait vegyék fel az itallapra.

Kiket választottak végül erre a szerepkörre?

Budapesten három helyszín lesz: az Andante Borpatika, a Symbol Budapest, és a Tigris Étterem. Ők mind vállalták, hogy az elnökség ideje alatt folyamatosan tartják az összes C-kategóriás bort.

A két vidéki város azért fontos, mert míg márciusban Balatonfüreden, addig májusban, Debrecenben lesznek kiemelt rendezvények. Előbbi településen a Balatoni Borgaléria, míg az utóbbiban a Hotel Lycium szolgál majd elnökségi borbárként.

Elég sűrű lehet Önnek ez a fél év, mire készül most éppen?

Hétfőn egy, a Balaton Borrégió termését felvonultató díszvacsora kerül majd sor, már két hasonló esemény lezajlott januárban balatoni borokkal, mindkettő jól sikerült, úgyhogy bízom benne, hogy most sem lesz másként.

Ha belegondolok, még nagyon az elején járunk, konkrét tapasztalatokról inkább majd nyáron számolnék be, amikor már több hónapnyi eseménysorozat lesz a hátunk mögött. Bízom benne, hogy e fél év végeztével nagyban nő majd a magyar borok ismertsége az Európai Unióban.

Az alábbiakban az elnökségi borsor következik.

„C” kategória – kiemelt rendezvények

Pannonia Superior Borrégió
Törley - Fracois Rosé, Chardonnay Brut 2006
Maurus Pincészet - Maurus Ezerjó 2007
Etyeki Kúria - Etyeki Pinot Noir 2006
Weninger Pincészet - Spern Steiner Kékfrankos 2007

Észak-Magyarországi Borrégió
Árvay János Családi Pincészete - Pecsár Furmint 2009
Thummerer Vilmos - Vili Papa Cuvée 2006
Szepsy István - Tokaji Cuvée 2007
Gál Tibor - Soli Deo Glória 2007
Szőke Mátyás és Zoltán - Peresi Cabernet 2007
Disznókő - Tokaji Aszú 5 Puttonyos 2002

Duna Borrégió
Frittmann Testvérek - Cserszegi Fűszeres 2010
Gál Szőlőbirtok és Pincészet - Gál Pinot Noir Rosé 2010
Frittmann Testvérek - Cabernet Sauvignon és Franc 2007
Koch – Jégbor 2006

Balatoni Borrégió
Garamvári Szőlőbirtok - Vincent Prestige Brut 2005
Légli Ottó - Gesztenyés Rizling 2007
Györgykovács - Nagy-Somló Furmint 2008
Tóth Sándor - Áldozói Zenit 2003
Szeremley – Szürkebarát 2008
Laposa Pincészet - Somlói Juhfark Cuvée 2009
Figula – Szilénusz 2007

Pannon Borrégió
Malatinszky Csaba - Noblesse Serena 2009
Gere Attila – Kopár 2007
Hárs pincészet - Szajki Cirfandli 2007
Tűzkő Birtok - Tűzkő fehér (Tramini) 2009
Takler Pincészet - Kékfrankos Reserve 2007
Tiffán Ede és Zsolt Pincészet - Elysium 2007

„B” kategória –ültetett vacsorákhoz

Pezsgők
Törley - Fracois Rosé 2006
Törley Pezsgőpincészet - Chardonnay Brut 2006

Száraz fehérborok
Hilltop Neszmély - Nagypap-hegy Hárslevelű 2009
Szatmári Pincészet – Vulcanus 2006
Pannonhalmi Apátsági Pincészet – Hemina 2009
Degenfeld - Tokaji Szamorodni 1999

Édes borok
Bujdosó Szőlőbirtok és Pincészet – Aranyhíd 2007
Royal Tokaj - Áts Cuvée 2006
Andrássy Pincészet - Tokaji Aszú 6 Puttonyos 2006

Vörösborok
Gál Szőlőbirtok és Pincészet - Kékfrankos Rosé 2010
Bodribor – Faluhely 2007
Kovács Nimród – Rhapsody 2006
Heumann Evelyn - Terra Tartaro 2007
Demeter Pincészet - Merengő Cabernet Franc 2006

„A” kategória – állófogadások

Pezsgők
Hungaria Pezsgőpincészet - Hungaria Extra Dry N.V.

Száraz, félszáraz, félédes és édes fehér borok
Béres Szőlőbirtok és Pincészet - Tokaji Holdezüst 2008
Rókusfalvy Pince - Etyeki Chardonnay 2009
Matias Pincészet – Kéknyelű 2008
Szent Ilona Borház - St. Ilona Olaszrizling 2007
Patricius Borház - Muscat Lunel 2007
Royal Tokaj - Áts cuvée 2008

Vörös szárazborok
Kovács Nimród – Rhapsody 2006
Szent Gál Pincészet – Kadarissimo 2008
Sauska és Társa – Sauska Cuvée 11 2007

Ha értesülni szeretnél a magyar és nemzetközi borvilág híreiről, jelentkezz Primőr hírlevelünkre!

 

 



Minitanfolyam

Hírlevél

Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!