A weboldal 320px-es felbontás alá nincsen optimalizálva.

Kérjük tekintse meg nagyobb felbontású eszközről oldalunkat!
Menü

Kurucvér a Csobáncról

Beöthy Jánossal és Tóth Sándorral beszélgettünk 2. rész

2011-10-01 | Tóth Adrienn


Kurucvér a Csobáncról

Cikkünk első részében már sokat megtudhattunk a Csobánc Bormanufaktúra néven működő borászat két oszlopáról, Beöthy Jánosról és Tóth Sándorról. A beszélgetés mai részében már inkább a közös munkáról: a szőlőművelésről, borkészítésről beszélgetünk. Hogy kialakulhasson bennünk egy kép a pincészetről, gondoltuk, nem árt tisztázni, mégis milyen szőlőfajtákkal foglalkoznak?


A cikk első részéhez kattints IDE!

Tóth Sándor: Igyekeztünk széles kínálatot kialakítani, így a könnyed fehérboroktól kezdve, a testesebbeken át, eljuthatunk a hasonló szempontok alapján elkülönített vörösborokig. Fajtákra bontva ez úgy néz ki, hogy a fehérek közül van sauvignon blanc, chardonnay, olaszrizling, szürkebarát, rajnai rizling és zeusz szőlőnk.

Szeretnénk még átoltani bizonyos ültetvényeket rózsakőre, de ez egy apróbb, a kísérletezést szolgáló, már most is termő szőlőn túl egyelőre a jövő zenéje. A kékszőlő mennyiségét a pinot noir határozza meg, amely mellett kékfrankos, syrah, merlot és kadarka ültetvényt gondozunk.

Mennyire letisztult a koncepció a tekintetben, hogy milyen borokat készítenek?

Beöthy János: Szívesen kísérletezünk mindig az adott évjárat adottságainak megfelelően. Idén például először szeretnénk elkészíteni egy nemes, édes vörösbort kékfrankosból. Ehhez a híres szerémségi aszú szolgáltatta az ihletet, azonban a hely adottságaihoz igazodva valószínűleg inkább a töppedés, mint a botritisz határozza majd meg a végső karaktert.

Mikor szokott kialakulni, hogyan áll össze az adott év kínálata?

B.J.: Általában az évjárat közepén már tudni lehet, várhatóan milyen alapanyag kerül be a pincébe, mert nekünk természetesen ehhez kell alkalmazkodnunk. Hiába szerettünk volna egy bizonyos bortípust elkészíteni tavaly, ha erre alkalmatlan volt az évjárat, meg kellett várnunk 2011-et. A tavalyi évről szólva, egyébként érdemesnek tartom elmondani, bár a legtöbben teljesen leírták, én elégedett vagyok a minőséggel.

Miben látja az okát, hogy Önöknél megfelelő volt a szőlőalapanyag, míg másoknál nem 2010-ben?

B.J.: Ennek okát a biológiai művelésben látom. A tavalyi termésen látszott, hogy míg mások esetleg éretlen szőlőt szedtek, nálunk nem jelentkezett ez a probléma. Úgy gondolom, hogy a bioművelésmód mellett a jelentős hozamkorlátozás járul hozzá ahhoz, hogy az extrémebb időjárási körülmények között is megfelelően teljesíteni tudjon a szőlő. Ez az a két szempont, amelyet a megbízható minőség garanciájának gondolok.

A szőlészeti koncepciót nagyjából felvázoltuk. Mit kell tudnunk a pincében zajló folyamatokról?

T.S.: A fehérborok esetében kombináljuk a tartályos és a fahordós érlelést, míg a vörösborokat kizárólag az utóbbiban érleljük, ott viszont hosszan: 18-24 hónapig. Új fahordók vásárlására természetesen szükség van, de ennek aromabeli megjelenését a borokban házasítással igyekszünk visszafogni, nem szeretnénk, ha a fa markánsan megjelenne bármelyik tételben is.

Kurucvér a Csobáncról

A pincészet kínálatának két különleges darabját jelenti két vörös házasítás. Megtudhatunk ezekről többet is?

T.S.: A Kurucvér egy kékfrankosra és pinot noir-ra épülő házasítás, amely 2000-ben készült el először, most a 2007-es évjárata van forgalomban. Az elnevezés onnan adódik, hogy a csobánci vár hajdan a kurucoké volt, az ő tiszteletükre készül el ez a bor.

A Gilgamest syrah és merlot borok adják, ebből most a 2009-es évjárat van forgalomban. A nevét úgy kapta, hogy illat- és ízvilága szerintünk egy ősi érzetet ébreszt fel, így került a címkére az a kifejezés is: boreposz.

B.J.: Mi hívei vagyunk a házasításnak. Ha belegondolunk, csodálatos ez a magyar kifejezés. Míg más nemzetek a keverék szó valamilyen szinonimáját használják, addig nálunk arról szól maga a szó is, hogy az elemek összessége a jót hozza ki egymásból. Abban is megegyezik az elkészített bor a szó ősi magyar jelentésével, hogy a házasított bornál felbonthatatlan a kötelék.

Ha értesülni szeretnél a magyar és nemzetközi borvilág híreiről, jelentkezz Primőr hírlevelünkre!

 

 



Minitanfolyam

Hírlevél

Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!