A weboldal 320px-es felbontás alá nincsen optimalizálva.

Kérjük tekintse meg nagyobb felbontású eszközről oldalunkat!
Menü

Cseke Gábor lett 2010 sommelier bajnoka

XVII. Sommelier Magyar Bajnokság

2010-09-01 | Tóth Adrienn


Cseke Gábor lett 2010 sommelier bajnoka

A huszonnyolc éves sommelier jelenleg az Egyesült Királyságban dolgozik, a London közelében található Hotel Great Fostersben. A fiatal szakember, bár már erre a megmérettetésre is sokat készült, tervei szerint a november végén Franciaországban, Strassbourgban megrendezésre kerülő Európa Bajnokságra az állandó sommelier feladatok ellátása jelentette gyakorlat mellett, napi több órás tanulással biztosítja az elméleti felkészülést.


Két év kihagyást követően 2010. augusztus 26-27. között Sopronban rendezték meg a XVII. Sommelier Magyar Bajnokságot. A résztvevők által az eddigi legszínvonalasabbnak ítélt hazai verseny előkészítéséhez és lebonyolításához a Magyar Sommelier Szövetség a soproni Bormarketing Műhelytől kapott segítséget, mind a rendezvényszervezés, mind a kreatív szakmai feladatok terén. A kétnapos esemény első napján az elődöntőkre került sor, majd a második nap délelőttjén először az amatőrök is összecsaphattak az I. Pannon Borkedvelő Kupa keretében, hogy délután a profi verseny döntőseinek adják át a színpadot.

A Sommelier Magyar Bajnokságra ebben az évben tízen neveztek be: Angerman László, Cseke Gábor (Hotel Great Fosters, London), Csitkovics Bence (Peter Schandl Weingut und Buschenschank, Rust), Faragó Dorottya (Spirit Hotel Thermal Spa Sárvár), Klemens Ádám (Magyar Szőlő- és Borkultúra Nonprofit Kft, Budapest), Molnár György (Déryné Étterem és Bisztró), Németh Ágnes (Decanter Magazin, Budapest), Sutus Attila (Corus Hotel Hyde Park, London), Varga Norbert (Prímás Pince, Esztergom), Waller Zoltán (Déryné Étterem és Bisztró).

\"\"

A verseny első napján, csütörtökön az elődöntő zajlott le, amelynek keretében először egy 25 kérdésből álló tesztet kellett kitölteni 90 perc alatt. A feladat nehézségét az adta, hogy a hazai és a nemzetközi borvilágot érintő kérdések mellett az indulóktól a szakma alapelveihez hűen elvárták, hogy jártasak legyenek a párlatok, a kávé, a tea, a csokoládé, az ásványvizek, a szivar és a sajt világában is. A teszt része volt egy, a gyakorlatban zajló étel- és borpárosítás is, amely úgy zajlott, hogy az indulók négy apró fogást és három bort kaptak, ezek közül kellett kiválasztani azt az ételt, amelynek nincs borkísérője.

Az elődöntő része volt még két párlat típusra, származási helyre, valamint márkára történő felismerése, és két bor részletes jellemzése. Az indulók ezt követően a zsűri tagjai számára dekantáltak, valamint írták le idegen nyelven az általuk kitöltött bort.

Azt, hogy az induló tíz versenyzőből pontosan ki került a döntőbe, csak közvetlenül annak indulása előtt hozták nyilvánosságra a szervezők, péntek délután. A végső fordulóban a három legjobban szereplő sommelier mérhette össze tudását egy, a színpadon felállított étteremben, nagy nyilvánosság előtt.

\"\"

A versenyzők egyenként ötven percet töltöttek el a díszletek között, ahol megadott időkorlátra kellett teljesíteniük a következő feladatokat: először egy percben foglalták össze hitvallásukat, majd pezsgőt kellett felszolgálniuk angol vendégeknek, ezt követően egy hibás borlapot javítottak ki és egy menüsorhoz illesztettek italsort, majd vörösbort dekantáltak, három bort elemeztek és öt párlatot kellett felismerniük, végül pedig szivart ajánlottak és szervíroztak.

A verseny záró feladatát a három döntőbe jutott egyszerre végezte, itt egy magnum palackos champagne-t kellett úgy széttölteniük tizenkét pohárba, hogy lehetőleg semmi ne maradjon a palack alján és egyenlő mennyiségű pezsgő kerüljön minden pohárba. A nehézséget ebben az esetben az jelentette, hogy bár időkorlátot most nem határozott meg a zsűri, a játékosok nem térhettek vissza ahhoz a pohárhoz, amelybe egyszer már került pezsgő a palackból.

A verseny győztesének kilétéről már korábban lerántottuk a leplet, a második helyezett Molnár György, a harmadik Sutus Attila, a negyedik Varga Norbert és az ötödik Németh Ágnes lett, aki egyébként csak azért jelentkezett a megmérettetésre, hogy minél életközelibb élményeket szerezhessen beszámolójához.

A zsűri elnöke, Kozma Kálmán magas színvonalúnak és jól szervezettnek értékelte a versenyt, a sommelier-k számára pedig abban látná a fejlődési lehetőséget, ha jobban elmélyülnének a bor mellett az egyéb szakirányú ismeretekben, legyen szó kávéról, ásványvízről vagy szivarról, és ezt az elméleti tudást a gyakorlati feladatok megoldása során is alkalmaznák.

\"\"

A profiknak szóló bajnoksággal párhuzamosan először került megrendezésre a Pannon Borkedvelő Kupa, amelyen ugyan könnyebb, de a sommelier-kéhez hasonló feladatokat kellett megoldaniuk a szakmán kívüli lelkes borbarátoknak. Ezt a megmérettetést Dobos Tamás nyerte, a második helyen Somfalvi András, a harmadikon pedig Fekete Zoltán végzett.

A kétnapos versenyt követően úgy tűnt, mindenki elégedetten és feltöltődve távozik, legyen szó a résztvevőkről, a nézőkről vagy a zsűriről. A következő években pedig a szervezők még komolyabb terveket dédelgetnek, hiszen már hallani lehet olyan madárkákat, akik egy kelet-európai bajnokságról csiripelnek.

Ha értesülni szeretne a magyar és nemzetközi borvilág híreiről, jelentkezzen Primőr hírlevelünkre!

 

 



Minitanfolyam

Hírlevél

Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!