A weboldal 320px-es felbontás alá nincsen optimalizálva.

Kérjük tekintse meg nagyobb felbontású eszközről oldalunkat!
Menü

Les Citadelles du Vin 2010

Több stílusban is bizonyítottunk

2010-07-13 | Tóth Adrienn


A Les Citadelles du Vin 2000 óta működik önállóan, korábban ugyanis a Challenge International du Vin társrendezvényeként funkcionált és a CIVART nevet viselte. A Vinexpóhoz kötődő borverseny azonban mára kiépítette önálló hírnevét, amelynek köszönhetően kifejezetten magas iránta a külföldi érdeklődés. Nem általános ugyanis a borversenyek körében, hogy a nevezett borok 76%-a külföldről érkezzen.


A körülbelül hatvantagú zsűri általában 15-20 nemzet képviselőit vonultatja fel. Az ítészek borászati intézetek vezetői, professzorok, mérnökök, borászok és a FIJEV nemzetközi bor és párlat szakíró szövetségének tagjai. Ebben különbözik ez a verseny az ugyancsak a Concours des Vins által szervezett Challenge International du Vin-től, ahol a professzionális kóstolók mellett szakmán kívüli borfogyasztók is helyet foglalnak a zsűri tagjai között.

Az eltérés valószínűleg a két borverseny történetéből fakad, hiszen eredetileg a Les Citadelles du Vin nem volt más, mint a Challenge International du Vin legjobb borainak újbóli megmérettetése a művészet és a bor világának meghatározó szereplői által. A két verseny azonban 2000-ben szétvált, de az eredetükből származó különbségek megmaradtak, így a Grand Concours des Vins du Monde, azaz a világ borainak nagy borversenyeként aposztrofált Les Citadelles du Vin-en, magasabb az indulási díj, és erősen szűrt a zsűri összetétele.

A nevezet boroknak körülbelül 25%-a kap érmet összesen négy kategóriában. A legmagasabb kitüntetés annak a bornak jár, amely hazáját a legjobban képviselte, azaz a legmagasabb pontot kapta. A 2010-ben május 15-17. között lezajlott megmérettetésen a magyar indulók közül ezt az elismerést a villányi Csányi Pincészet érdemelte ki 2007-es Elegance Cuvée-jéért.

\"\"

Ausztrália vonatkozásában egy 2009-es merlot, Kanadából egy 2008-as rajnai rizling jégbor, Chiléből az ismert Cono Sur Ocio Pinot Noir, Spanyolországból egy 2004-es Rioja Reserva, Olaszországból egy késői szüretelésű 2007-es Trentino DOC, míg Portugáliából egy 2009-es félédes rozé bizonyult kiemelkedőnek. Érdekesség, hogy a francia mezőnyben nem egy bor vagy pezsgő, hanem a Chateau de Beaulon ház XO Collection Cognac-ja kapta a legmagasabb pontot.

Új kezdeményezés emellett, hogy minden évben kiemelnek egy régiót, amelynek legjobban szereplő borait egy, kizárólag újságírókból álló zsűri értékeli újra. E különdíj így különösen nagy figyelmet kap a média részéről. 2010-ben ez a régió egy egész kontinens volt, maga Ázsia, amelynek nevezői közül a Pernod Ricard nemzetközi vállalatának kínai borászata, a Domaine Helan Mountain nyerte el az elismerést egy, a Ningxia régióból származó 2008-as Premium Collection Rieslingjével.

Amit a többi borversenyen aranyéremnek neveznek, az itt Trophée Citadelles néven fut, míg az ezüstérem megfelelője a Trophée Excellence és a bronzé a Trophée Prestige.

Magyarországról összesen huszonhárom bor indult a versenyen, közülük ketten kaptak Trophée Citadelles-t, hatan Trophée Excellence-t és ugyancsak ketten Trophée Prestige-t. A szekszárdi Takler Pince idén negyedik alkalommal nevezett bort a Citadelles du Vin-re. Takler Andrást arról kérdeztük, miért pont ide küldtek be bort. A fiatal borász elmondta, hogy bár ez a Bordeaux-i borverseny kevésbé ismert itthon mint a Challenge International du Vin, a tény, hogy itt kizárólag hivatásos bírálók értékelnek, komoly garanciát jelent számára.

A szekszárdi pincészet idén két éremmel lett gazdagabb, a 2006-os Regnumért az aranyéremnek megfelelő minősítést, míg az ugyancsak 2006-os Bartináért \"ezüstérem ekvivalenst\" kaptak. András szerint az előbbi inkább megfelel a klasszikus francia ízlésnek, míg az utóbbi egy kicsit modernebb felfogású, krémesebb stílusa miatt.

Zárásképp következzen a teljes hazai éremlista, amely bebizonyítja, hogy mind a fehér-, a rozé és a vörösborok mezőnyében, mind pedig a pezsgők között jól szerepeltek a magyar borok.

Trophée Citadelles

Csányi Pincészet – Elegance Cuvée 2007
Takler Pince – Regnum 2006

Trophée Excellence

Dúzsi Tamás – Cabernet Sauvignon Rosé 2009
Törley – Gála Pezsgő
Németh Családi Pincészet – Cabernet Sauvignon 2007
Borpalota – Késői Szüretelésű Mátrai Szürkebarát 2005
Takler Pince- Bartina 2006
György-Villa – Chardonnay 2009

Trophée Prestige

Chapel Hill – Pinot Grigio Pezsgő
György-Villa – Francois President Rosé 2004

Ha értesülni szeretne a magyar és nemzetközi borvilág híreiről, jelentkezzen Primőr hírlevelünkre!

 

 



Minitanfolyam

Hírlevél

Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!