A weboldal 320px-es felbontás alá nincsen optimalizálva.

Kérjük tekintse meg nagyobb felbontású eszközről oldalunkat!
Menü

Sommelier Magyar Bajnokság 2010

Először Borkedvelő Kupával

2010-07-01 | Tóth Adrienn


Több év szünet után a Magyar Sommelier Szövetség új partnert talált a hazai bajnokság megszervezésére a Bormarketing Műhely személyében. Az augusztus végén, Sopronban megrendezésre kerülő megmérettetéstől sokat várnak a szervezők, a szakma presztízsét szeretnék ugyanis az őt megillető pozícióba helyezni általa. Ennek érdekében komoly munkára szánták el magukat, amelynek már látszik is az eredménye, hiszen a jelentkezők száma az esemény nyilvánosságra hozatala előtt többszöröse a korábban megszokottnak.


A rendszerváltást követően a hazai borkultúra rögtön szárba szökkent, így már húsz éve követhetjük nyomon borászaink útkeresését és sikereit, de az elmúlt tíz évben jobban figyelünk a gasztronómia tudományára is. Ahogy egyre több bor és fogás közül kell tehát választanunk, így fokozottan felértékelődik annak a szakembernek a munkája, aki ezt a két világot összeköti, ő pedig nem más, mint a sommelier. Mielőtt rátérnénk arra a versenyre, amelyet e szakma jeles képviselői vívnak, röviden összefoglaljuk a pálya hazai indulását és a megmérettetés múltját.

Rövid kitekintő a szakma újkori hazai történetére

A sommelier hivatás fontosságának első hazai szószólója Rohály Gábor volt. A Hét Borbírák Rendje nevű szervezet motorjaként ő szorgalmazta, hogy osztrák mintára sommelier tanfolyamok induljanak 1990-ben. Az első vendéglátósoknak szóló borismereti órákat követően két évnek kellett eltelnie ahhoz, hogy 1992-ben megalakuljon a Magyar Sommelier Szövetség (továbbiakban MSSz), amelyet 2001-ben ismert el a nemzetközi anyaszervezet, az ASI, azaz Association de la Sommelliere Internationale.

A sokáig minden évben megrendezett magyar bajnokság sora 2007-ben szakadt meg, ekkor tartották az utolsó nyilvános versenyt, amelyet a soproni Lukács Szabolcs nyert meg. 2008-ban mindössze egy zártkörű, meghívásos rendszeren alapuló megmérettetésre került sor, ahol öt versenyző vívott meg azért a lehetőségért, hogy kijuthasson a szófiai Európa Bajnokságra. Mivel 2009-ben egyáltalán nem szervezték meg az eseményt, a 2010-es chilei világbajnokságon az utolsó hivatalos bajnok, Lukács Szabolcs indult el.

\"\"

Útjára a versenyzőt elkísérte Kozma Kálmán, az MSSz elnöke és Rigler Zsolt, a versenyen való részvétel költségeit előteremtő Bormarketing Műhely vezetője. Ez alatt az egy hét alatt született meg a kis hazai csapatban az ötlet, hogy a személyesen megtekintett világbajnokság ihletésére új életet leheljenek a hazai bajnokságba.

Pohárnokok versenye

Az augusztus 26-án és 27-én megrendezésre kerülő tizenhetedik Sommelier Magyar Bajnokságra bárki nevezhet, aki elmúlt már tizennyolc éves, és legalább egy éve dolgozik pohárnokként. A két fordulóból álló verseny elődöntőjében minden nevező elindul, a döntőbe azonban csak a három legjobban szereplő kerül majd be.

Az elődöntőben elsőként kilencven perc alatt egy több egységből álló írásbeli feladatcsomagnak vágnak neki az indulók. Ennek keretében kitöltenek egy 25 kérdésből álló tesztet, amely a borok és párlatok világának összes aspektusát érintheti, valamint fel kell ismerniük két párlatot, és részletesen jellemezniük kell két bort. A gyakorlati részben dekantálniuk kell, majd a kitöltött bort egy általuk választott idegen nyelven mutatják be.

Az ezen fordulóban legjobban szereplő három sommelier vívja meg a döntő ütközetet, azonban a kedélyek fokozása érdekében, a pontos kilétükre csak közvetlenül e versenyrész megkezdése előtt derül majd fény.

\"\"

A döntőben már nagyközönség előtt, egy színpadon kell bizonyítaniuk képességeiket. Először „magyarul nem beszélő” vendégeket fogadnak, majd pezsgőt szolgálnak fel nekik. Ezt követően folytatódik a klasszikus feladatok sora, ételsorhoz kell italokat ajánlani, hibás borlapot kell kijavítani, három bort kell jellemezni és öt párlatot felismerni.

A dicsőségen túl azért is érdemes a verseny győztesének lenni, mert a bajnokság legjobbja képviseli majd Magyarországot a novemberi Európa bajnokságon, amelyet Franciaországban, Strasbourgban rendeznek meg. A verseny azonban ezzel nem ér véget, ebben az évben először hirdették meg ugyanis az első Pannon Borkedvelő Kupát, amelyen bárki indulhat, aki hivatásszerűen nem foglalkozik borral és vendéglátással.

Nem hétköznapi kihívás hétköznapi borfogyasztóknak

Ha belegondolunk, eddig nem is létezett igazán komoly megmérettetés azoknak a borkedvelőknek, akik számára a bor nem mindennapi munkaeszköz, de pozitív értelemben véve mindennapi szükséglet. A professzionális bajnokság szervezői épp ezt felismerve, idén először szervezik meg a Pannon Borkedvelő Kupát, ahol sok, a sommelier bajnoksággal megegyező feladatot kell teljesíteniük az amatőr indulóknak.

A szervezők a következő kategóriákat határozták meg, amelyek tekintetében jártasságot várnak el a borkedvelőktől: a szőlő, mint növény, szőlészet, szüret, borkészítés, borkönyv készítés és kategorizálás, Magyarország és a világ szőlőfajtái illetve borai, pálinkák, párlatok, likőrök, törvényi szabályozás, egy étteremben felszolgált minden italféleséggel kapcsolatos tudás, a borleírás nyelve, csokoládé- és sajtismeret, naprakész információk a borok és gasztronómia világában.

\"\"

A verseny maga tulajdonképpen megfelel a professzionális bajnokság elődöntőjének, bár attól arányaiban eltér, hiszen például több a tesztkérdés, és jelentősen kevesebb a felismerendő párlat.

Végül ihletadóként következzen Lukács Szabolcs magyar sommelier bajnok egy gondolat a versenyen indulóknak, amelyre az alapos elméleti és gyakorlati felkészülést követően a bajnokság előtt érdemes visszatérni: „A sommelier-nek nem az a dolga, hogy valami fantasztikus borszakértő, egy Master of Wine legyen. A sommelier a gyakorlat embere, vendéglátós szakember, aki jártas a gasztronómiában, a borok világában és a vendéglátásban, tud bánni a vendéggel; a vendégért van, nem a borért.”

Ha értesülni szeretne a magyar és nemzetközi borvilág híreiről, jelentkezzen Primőr hírlevelünkre!

 

 



Minitanfolyam

Hírlevél

Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!