A weboldal 320px-es felbontás alá nincsen optimalizálva.

Kérjük tekintse meg nagyobb felbontású eszközről oldalunkat!
Menü

Hogy hívják a bikavért, ha fehér?

Rövid borhírek Egerből

2010-05-28 | Tóth Adrienn


Hogy hívják a bikavért, ha fehér?

Pár nap múlva jár le a jelentkezési határideje annak a pályázatnak, amelynek keretében az Egri borvidék fehér cuvée-jének nevét keresi. Bízunk abban, hogy itt, a korábbi villányi esettel ellentétben, amikor a csúcs cabernet franc fantázianevét keresték, bőven lesznek majd olyanok, akik átugorják a lécet. E kreatív megmérettetés mellett szót ejtünk még a 2010 a Bor Éve kampánysorozatról, a már jegyezhető Gál Tibor borkötvényről, valamint arról is, hogy Egert a Magyar Kultúra Városává választották.


2010 a Bor Éve Egerben

„A Bor Éve tulajdonképpen nem egy bormarketing projekt. Lőrincz György Év Bortermelőjeként való győzelme hozta úgy, hogy a város tematikus éveinek a sorában az első a boré lesz.” – mondta el az ötletgazda, Ipacs Géza a Vinoportnak. Ahogy a kultúráról idén Pécsre asszociálunk, és ahogy a Magyar Turizmus Zrt. a Fesztiválok Évének kiáltotta ki 2010-et, úgy Egerben ebben az esztendőben a bor áll a középpontban. A helyi tematikus évek bevezetésével az volt a cél, hogy a város időről-időre más területekre fókuszálja figyelmét és marketingeszközeit, ezáltal évről-évre valami újjal lépjen elő a hazai turisztikai kínálatban.

Az aktualitásokról Gál Lajost kérdeztük, aki tájékoztatott minket arról, hogy a városban eddig is folyamatosak voltak a boros rendezvények hála a helyi pincészeteknek, éttermeknek és a Borbarát Hölgyek társaságának, idén azonban a Bor Éve kampány keretében több olyan nagy rendezvényhez is kapcsolódni fog majd az egri bor, a borkóstolás, amelyhez eddig nem kötődött. Többek között a július 15-25. között megrendezésre kerülő Történelmi Vigasságok programsorozat is példázza majd ezt a célkitűzést.

\"\"

A városban egyébként éppen most ért véget a Borlovagrendek Világszövetségének avatási szertartása, és az egri borászok már arra készülnek, hogy több lengyel városba, például Varsóba és Krakkóba vigyék tovább a helyi borok jó hírét. Az év csúcspontja a bor szempontjából kétség kívül az Egri Bikavér Ünnep lesz, ahol július 9-11. között 30 bikavér kóstolható majd meg a hozzájuk készített ételek kíséretében. Az év hátralévő része persze még tartogat boros programokat, a Szüreti Napokat követően ősszel a bor és egészség témájában egy konferenciát rendeznek majd, novemberben következik az elmaradhatatlan Újborünnep, év végén pedig a borszentelés és a Borszalon.

Névkeresés az Egri Bikavér fehérbor párjának

Ahogyan a tematikus évekről, úgy a névpályázat ötletéről is a boros címkéiről ismert Ipacs Gézát kérdeztük: „A mai magyar borpiacon egy szűk és szofisztikált réteg kivételével - tapasztalatom szerint - egyszerűek a fogyasztói szokások. Ha csak a fehérborokat nézzük, Egerben rengeteg szőlőfajtával foglalkoznak a borászok, ezeket pedig az emberek nehezen tudják megjegyezni. Ha azonban a vörösborok oldaláról nézzük a képet, azt látjuk, hogy a bikavér üzenete érthető a vásárlóknak, tulajdonképpen, ha belegondolunk, ez az egyetlen, nem szőlőfajtára épülő márkanév Magyarországon. A pályázat kiírásával azt szerettük volna elérni, hogy egy ilyen gyűjtőnév szülessen a bikavér fehér párjának is, amelyet az emberek már a név keresésének időszakában magukénak éreznek, hiszen részt vesznek a kialakításában.”

„Eddig körülbelül 600 név futott be.” – tudtuk meg Gál Lajostól. A pályázatokat pedig továbbra is várják május 31-ig e-mailben és levél útján. A beérkező ötletek közül a borászok választanak majd, hogy végül egy kommunikációs szakemberekből álló zsűri mondja ki a döntő szót. Az eredményhirdetésre az Egri Bikavér Ünnep zárónapján kerül sor, az első három helyezett komoly jutalomra számíthat 300, 200 illetve 100 palack bor formájában. További részletek

Gál Tibor borkötvény jegyezhető

Az egri Gál Tibor által alapított pincészet pár hónappal ezelőtt olyan körülmények közé kényszerült, amelyek arra ösztönözték a pincészet családtagjait és munkatársait, hogy kiutat keressenek. „A forrásszerzés azért vált szükségessé, mert egy balul sikerült magánkölcsön miatt át kellett, hogy adjuk üzletrészünket a GIA Kft-ben, és teljesen új vállalkozásban indítjuk újra a Pincészetet. Az új vállalkozás rendelkezik minden eszközzel, épülettel és készlettel, hogy működését elkezdje, azonban palackos borkészleteink a GIA Kft-ben zár alá kerültek, és csak később juthatunk azokhoz.” – olvasható a Gál család nyílt levelében.

\"\"

A helyzet megoldására 100 darab limitált kiadású borkötvény jegyzése kezdődött meg, a rendszer keretében 100 000 forintért 150 000 forint értékű Gál bort vásárolhatnak meg az érdeklődők, az így befolyt összegből pedig a palackozás és az új pince felújítási munkálatait finanszírozzák majd. A kötvény jegyzői számára más pincészetek is kedvezményeket biztosítanak. További részletek

A Kultúra Magyar Városa lett Eger

2005 óta évente három kategóriában ítélik oda a „Kultúra Magyar Városa” címet olyan önkormányzatoknak, amelyek kulturális, művészeti életüket kiemelkedően fejlesztik, támogatják, kulturális értékeiket példaértékűen mutatják be.

2010-ben a megyei jogú városok közül Győr mellett Eger bizonyult a legjobbnak, a 10 000 lakos feletti csoportban Vácot, míg a 10 000 lakos alattiban Ráckevét emelte ki a zsűri. A város ezzel több bortelepülést követ, többek között Kecskemétet, Keszthelyt, Sárospatakot, Tokajt és Balatonfüredet.

Ha értesülni szeretne a magyar és nemzetközi borvilág híreiről, jelentkezzen Primőr hírlevelünkre!

 

 



Minitanfolyam

Hírlevél

Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!